بهترین زمان تعویض صافی بنزین + نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

فیلتر بنزین و نشانه های کثیف بودن و زمان تعویض آن

در خودروهای چینی همانند سایر خودروها کیفیت بنزین مورد استفاده در ماشین تاثیر بسیاری در قدرت و طول عمر موتور دارد. یکی از مهمترین موارد بازدارنده از این خرابی ها فیلتر یا صافی بنزین است که کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین خودرو عواقب ذیل را در پی دارد :

 • پایین آمدن بازده موتور
 • کثیف شدن انژکتورها
 • بد روشن شدن موتور خودرو
 • پایین آمدن عمر پمپ بنزین
 • خرابی زود هنگام سنسور اکسیژن
 • سوختن سوپاپ موتور خودرو

کار صافی بنزین :

کار اصلی فیلتر بنزین، جدا سازی گرد و غبار و یا مواد زائد و همچنین رطوبت و آلودگی های موجود در سوخت می باشد که با این فرآیند مانع از ورود مواد اضافی به مسیر سوخت و بلخصوص انژکتورها می‎شود. در صورت عدم جدا سازی این مواد زاید موجود در بنزین موجب خرابی انژکتور ها و پمپ سوخت میشود.

بنابراین، فیلتر سوخت، عملکرد موتور را بهبود می‎ بخشد و از اساسی ترین قطعات و لوازم مصرفی خودرو شما به حساب می‎ آید. همچنین فیلتر بنزین باعث حفاظت از سیستم پاشش سوخت یا همان انژکتور می شود. فیلتر بنزین در زمانی که خودروی شما در حال کار کردن باشد در حال فعالیت است و از این رو اهمیت بسیاری دارد.

کار و مکانیزم کارکرد فیلتر بنزین خودرو

نشانه های کثیف بودن فیلتر بنزین :

 • بد روشن شدن خودرو به خصوص در حالت سرد
 • کم شدن کشش و قدرت موتور
 • روشن شدن چراغ چک
 • گرفتگی انژکتورها
 • تغییر صدای پمپ بنزین
 • افزایش مصرف سوخت
12

یکی از نشانه های کثیف بودن صافی بنزین بد روشن شدن خودرو به خصوص در حالت سرد است، معمولا در صورت کثیفی فیلتر بنزین، موتور اتومبیل با اولین استارت بلافاصله بعد از باز شدن سوئیچ روشن نمی شود و باید بعد از باز کردن سوئیچ چند ثانیه منتظر ماند تا فشار بنزین در ریل سوخت به حد کافی برسد. در غیر اینصورت ممکن است برای روشن شدن موتور نیاز به چند استارت باشد. که این خود باعث آسیب و کاهش طول عمر باتری خودرو خواهد شد.

یکی دیگر از علائم کثیفی فیلتر بنزین پایین آمدن راندمان موتور است که باعث کم شدن کشش موتور می شود. معمولا در این شرایط قدرت موتور مقدار قابل توجهی کاهش یافته و دور موتور به کندی بالا میرود. کاهش قدرت موتور در سربالایی ها و هنگام استفاده از کولر اتومبیل کاملا محسوس است و میتواند باعث بالا رفتن آمپر آب در ماههای گرم سال شود .

در بسیاری از موارد کثیفی و خرابی فیلتر بنزین باعث کثیف شدن و گرفتگی انژکتورها می شود. در این حالت راندمان موتور بشدت کاهش یافته و مصرف بنزین بالا میرود . عبور جرم و ذرات ریز از صافی بنزین و ورود ان به انژکتور باعث مسدود شدن مسیر پاشش سوخت و در

نتیجه از کار افتادن یکی از انژکتورها و در نتیجه از کارافتادن یک سیلندر در موتور می شود که خود فشار بسیاری به خودرو می آورد.
یکی از علائم کثیف شدن فیلتر بنزین اتومبیل تغییر صدای پمپ بنزین است. بعد از باز کردن سوییچ اتومبیل پمپ بنزین برای چند ثانیه به کار می افتد ‌‍‌‍، معمولا رانندگان به صدای پمپ بنزین عادت می کنند و ممکن است حتی متوجه بکار افتادن آن نشوند اما کثیفی و گرفتگی فیلتر بنزین باعث ایجاد صدای غیر طبیعی در پمپ بنزین می شود. که خود در دراز مدت باعث سوختن پمپ بنزین و هزینه بالا برای تعویض آن می شود.

سیستم سوخت خودروهای چینی و فیلتر بنزین

زمان تعویض فیلتر سوخت :

با توجه به قیمت نه چندان زیاد صافی و همچنین نوع سوخت مصرفی ، نحوه بنزین زدن و زمان آن و نیز کیفیت جایگاه و بنزین توصیه می شود در فواصل ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر فیلتر بنزین توسط تعمیرگاه مجاز تعویض گردد تا مانع از خسارت های بیشتر و آسیب به دیگر قطعات و لوازم یدکی ماشین شما گردد.
زمانی که با هر یک از مشکلات بالا بر خوردید بدانید که یکی از دلایل اصلی آن می تواند فیلتر بنزین باشد. و همیشه سعی کنید که تا چراغ بنزین روشن نشده است هم برای جلوگیری از سوختن پمپ بنزین چون بنزین نقش خنک کنندگی برای پمپ بنزین دارد و هم ناخالصی ها وارد صافی و سیستم سوخت نشود بنزین بزنید.

چرا فیلتر را باید تعویض کرد؟

در زمان استفاده از خودرو ، فیلتر بنزین با ذرات موجود در سوخت کثیف شده و منافذ ورودی و خروجی آن توسط ذرات معلق کیپ شده و در نتیجه ی آن سوخت کمتری را وارد سیستم سوخت می کند و یا همانگونه که در فوق نیز ذکر شد باعث ورود این ذرات به سیستم انژکتور می شود.

12

محل قرارگیری فیلتر بنزین :

در خودروهای مختلف محل قرار گیری و نصب فیلتر یا همان صافی بنزین مختلف است ولی در کل در مسیر و لوله های انتقال بنزین قرار میگیرد تا بتواند وظیفه خود را انجام دهد. در بعضی خودروها در درون باک و در قسمت پمپ بنزین قرار گرفته است.در بعضی موارد بیرون از باک و در لوله خروجی باک به سمت انژکتورها می باشد.

محل قرارگیری صافی بنزین در خودروهای چینی
محل نصب و قرار گیری فیلتر بنزین خودروهای چینی

در تمامی این موارد وظیفه این قطعه تصفیه از هرگونه ناخالصی و ذرات اضافه می باشد

قیمت خرید فیلتر بنزین :

شما می توانید صافی بنزین و سایر لوازم یدکی خودروی خود را از طریق فروشگاه کارمیس ، مرکز واردات و پخش قطعات خودروهای چینی تهیه فرمایید تا در کوتاه ترین زمان با پیک رایگان درب منزل یا تعمیرگاه بدست شما برسانیم.

فهرست محتوا

2 دیدگاه در “بهترین زمان تعویض صافی بنزین + نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

 1. یوسفی زاده گفت:

  سلام
  زمان تعویض صافی بنزین اصلی شرکتی و برندهای متفرقه یکیه؟ پیشنهادتون کدوم مدله

  1. رضا ساکی گفت:

   با سلام و احترام
   با توجه به اینکه کیفیت فیلتر بنزین شرکتی معمولا بالاتر از نمونه های با برند متفرقه می باشد میتوان در کارکرد بالاتری اقدام به تعویض فیلتر سوخت نمود. هرچند با توجه به وضعیت بنزین موجود در کشور کیلومتر ۲۰هزار مناسبترین زمان تعویض می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه