فیلتر روغن و نقش اساسی آن در خودرو

فیلتر روغن و تاثیر آن در خودرو و وظیفه

یکی از فرآیندهای که در هنگام عبور روغن و در مواجه شدن با قطعات موتور انجام می گیرد، شستشو و زدودن کثیفی ها می باشد. روغن سطوح قطعات را تمیز کرده و همواره از رسوب ناخالصی ها بر روی اجزاء موتور که در اثر حرارت بالا و عملکرد موتور در شرایط سخت بوجود می آید، جلوگیری می نماید.

روغن ذرات ریز و درشت را شسته و در خود حفظ می نماید، قطعاً لازم است تا غلظت این ذرات از حدی فراتر نرود، برای رسیدن به این هدف از قطعه ای بنام فیلتر روغن استفاده می شود.


وظیفه فیلتر روغن چیست ؟

این قطعه روغن موتور را تصفیه می نماید و ناخالصی های روغن را جذب می کند و روغن تمیز را به چرخه شستشو و تمیزکاری باز می گرداند تا بتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد و کارآئی سیستم روغن کاری کاهش نیابد.

میتوان گفت روغن موتور را از تمام ذرات ناخالصی که برای موتور مضر است، پاکسازی می کند و نقش مهمی در سالم ماندن موتور و نیز پیستون ها و سیلندرها ایفا می کند. بعبارت دیگر ناخالصی های سیال موتور و براده های فلزی که از موتور جدا می شوند را بگیرد و مانع ورود آن ها به موتور خودرو شود.


نحوه عملکرد فیلتر روغن در خودرو :

موتور به وسیله پمپ تعبیه شده در آن، سیال موتور را به مخزنی هدایت می‌کند که فیلتر در آن قرار گرفته است. سیال از طریق سوراخ هایی که در بالای آن تعبیه شده وارد فیلتر و بخش پاک کنندگی خواهد شد.

در پشت سوارخ‌های متعدد روی فیلتر یک دریچه ایمنی نیز وجود دارد که مانع از ورود آلودگی‌های خارجی می‌شود.این دریچه با فشار روغن کنار رفته و سپس بسته خواهد شد.
سیال که از سوراخ‌های بالایی وارد شد، از دریچه ایمنی گذر کرد به قسمت اصلی فیلتر می‌رسد که از جنس سلولوزی یا الیاف مصنوعی است.سیال در این فیلتر‌ها کاملا تمیز و آلودگی احتمالی آنها از بین می‌رود سپس از طریق سوراخ‌های متعدد تعبیه شده در مرکز به استوانه میانی وارد می‌شود. روغن‌های انباشته شده در این قسمت با فشار از قسمت بالایی فیلتر که بخش خروجی نام دارد به سمت موتور حرکت خواهد کرد.

روغن از داخل فیلتر به موتور پمپاژ می شود و اگر کثیف و آلوده باشد نمی تواند روغن را به مقدار کافی و راحت از خود عبور دهد و در دورهای بالا، روغن به موتور نمی رسد و استهلاک موتور در دورهای بالا به شدت بالا می رود و بعد از مدت کوتاهی ضریب کمپرس موتور به دلیل خوردگی پیستون ها کم می شود و در نهایت موتور می سوزد.

این کار باعث میشود فیلتر نتواند عمل تصویه را به خوبی انجام دهد و در نتیجه آسیب های جدی به موتور خودرو وارد شود. با تعویض به موقع و استفاده از فیلترهای با کیفیت می توان در هزینه نگهداری و تعمیر موتور صرفه جویی نمود.


اجزا فیلتر روغن خودرو های چینی و بررسی آن

ضرر هایی وارده در صورت عدم تعویض به موقع :

اغلب تولیدکنندگان فیلتر معتقدند که لازم است پس از هر بار تعویض روغن، فیلتر روغن باید تعویض گردد . اما برخی از اتوسرویس‌کاران خودرو بر این باورند که این شرکت ها برای کسب سود بیشتر، این مطلب را مطرح و بیان می‌کنند. ولی تقریبا تمامی بر اینکه هر ۵ هزار کیلومتر، یا پس از پایان ۳ ماه باید فیلتر روغن تعویض گردد متفق القول هستند.

به موقع تعویض نکردن آن می‌تواند باعث جرم گرفتن فیلتر و عبور سخت روغن به درون آن شود و در نتیجه فشار زیادی به پمپ روغن آمده و احتمال خرابی آن را بیشتر می‌کند. فشار روغن در چنین حالتی بیشتر می‌شود و به موتور خودرو آسیب خواهد رساند.


ویژگی های فیلتر روغن مناسب :

فیلتر روغن باید توانایی جداسازی حتی کوچکترین ذرات و آلودگی های را داشته باشد. همچنین باید در برابر پارگی مقاوم باشند. به دلیل اینکه کاغذ درون آن پس از مدتی در اثر فشار روغن خاصیت خود را از دست می دهد و موجب پارگی فیلتر و عبور آلاینده ها به سمت موتور می شود.

نکته دیگر ، قابلیت تحمل فشار بالا است چرا که روغن موجود در موتور خودرو دارای فشار بالایی است و در صورتی که محفظه فیلتر از کیفیت بالایی برخوردار نباشد پس از مدتی تحت تاثیر این فشارها دچار شکاف در بدنه خود شود. همچنین محفظه درونی فیلتر نیز باید در برابر فشار و همچنین زنگ زدگی و خوردگی مقاوم باشد.

یکی دیگر از موارد مهم این است که از آب بندی مناسبی برخوردار باشد و روغن در مسیر ورود و خروج خود تنها از مسیر های تعیین شدن عبور کند. آب بندی بیرونی آن نیز بسیار مهم است تا مطمئن باشیم که شاهد نشتی روغن نخواهیم بود.

پس نشانه و ویژگی های فیلتر خوب میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

  • توانایی جدا سازی ذرات و آلودگی ها
  • مقاوم در برابر پارگی
  • قابلیت تحمل فشار بالای محفظه فیلتر
  • آب بندی مناسب جهت عدم نشتی
  • مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی

نشانه های تشخیص خرابی فیلتر روغن :

در فیلترهای بی کیفیت به دلیل استفاده از کاغذ نامناسب و یا وجود درز در محل اتصال کاغذ ،فیلتراسیون به درستی انجام نمی گیرد و به همین دلیل ذرات و آلودگی ها از فیلتر عبور نموده و به تدریج وارد موتور می شوند . این آلاینده ها با خراش دادن سیلندر و پیستون موجب آسیب جدی به موتور ماشین خواهند شد.

چکیدن قطرات روغن از محل اتصال ، زنگ زدن پوشش محفظه ،تحمل نکردن فشار و در نتیجه شکاف برداشتن فیلتر باعث خروج تدریجی و یا سریع روغن از مسیر روغن کاری موتور می شود .بدیهی است که در اثر فشار و اصطکاک زیاد ،قطعات خودرو مستهلک و کاملاً ساییده خواهد شد.

نشانه های زمان تعویض فیلتر روغن

ممکن است متوجه شوید روغن زیادی زیر خودرو شما روی زمین ریخته است ، یکی از دلایل این مشکل می‌تواند خراب شدن فیلتر روغن موتور باشد.
نکته دیگر این است که در موقع خاموش شدن موتور بتواند روغن داخل خود را حفظ کرده و خالی نشود. این امر باعث میشود تا هنگام روشن شدن دوباره موتور، جریان روغن فورا برقرار شده و به همه قسمتها برسد. اگر فیلتر خالی از روغن باشد حدود چندین ثانیه طول خواهد کشید تا فیلتر پر شود و سپس روغن به قسمتهای دیگر موتور خواهد رسید.

آب بندی فیلتر روغن و نشانه های خرابی آن

مهم ترین نشانه عدم کارکرد صحیح فیلتر:

چراغ چک روغن موتور از چراغ‌های هشداردهنده است که روشن شدن آن دلایل متعددی دارد. یکی از دلایل آن، خرابی فیلتر است. بنابراین با روشن شدن این چراغ حتما به تعمیرکار مراجعه کرده و مسئله را بررسی نمایید.

در برخی مواقع نیز فشار روغن به شدت کم می‌شود، در چنین شرایطی نیز به احتمال بسیار زیاد ایراد از فیلتر است، زیرا اگر فیلتر کثیف باشد، فشار روغن کم می‌شود.

فروشگاه کارمیس وارد کننده و تامین کننده قطعات خودروهای چینی این تضمین را به شما می دهد که تمامی لوازم یدکی و قطعات مصرفی خودروهای چینی ارائه شده خود را با بالاترین کیفیت و پایین ترین قیمت به شما همراهان عزیز ارائه نماید

فهرست محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.
خانه